poniedziałek, 7 lutego 2011

Żylaki odbytu

Pacjent może nawet nie wiedzieć, że ma żyla­ki odbytu. Jeżeli jednak cierpi z powodu krwa­wienia, swędzenia czy pieczenia, to ma aż ewi­dentną świadomość obecności hemoroidów.

Hemoroidy to nadmiernie wypełnione krwią żyły dolnej części odbytnicy. Poszerze­nie żył wynika ze wzrostu ciśnienia w naczy­niach żylnych, wskutek którego przybierają kształt malutkich woreczków. Hemoroidy są zjawiskiem bardzo częstym: pojawiają się u połowy dorosłych przed ukończeniem 50. roku życia.

Zarówno zaparcia, jak i biegunki często przyczyniają się do powstawania żylaków odbytu. Zbyt częste napinanie mięśni w celu wydalenia małych, twardych stolców, zwiększa nacisk na żyły. Ale podob­nie dzieje się w przypadku nagłego wydalenia luźnego stolca. Innymi przy­czynami tworzenia się hemoroidów są: noszenie ciężkich przedmiotów, oty­łość, ciąża, długie pozostawanie w pozycji siedzącej lub stojącej.

Większość przypadków hemoroidów można leczyć, stosując bogatoreszt-kową dietę i pijąc duże ilości wody, co czyni stolce bardziej miękkimi. Zła­godzić obrzęk i ból może moczenie okolic odbytu w ciepłej wodzie przez 10-15 min przynajmniej 2-3 razy dziennie. Ulgę może też przynieść stoso­wanie sprzedawanych bez recepty leków na hemoroidy, takich jak kremy, maści czy czopki, które zawierają substancje ściągające z leszczyny, lub miejscowo stosowane leki znieczulające.

Należy unikać szorstkiego papieru toaletowego, ponieważ podrażnia on żylaki odbytu. Po wypróżnieniu wskazane jest dokładne umycie odbytu ciepłą myjką lub specjalną chusteczką ze środkiem leczniczym.

W przypadku uciążliwych hemoroidów, które nie znikają, lekarz może zalecić jedną z opisanych poniżej metod leczenia. Gumowe podwiązki. U podstawy żylaka, wewnątrz odbytnicy umiesz­cza się gumową podwiązkę. Opaska odcina krążenie krwi i powoduje za­nik żylaków. Obliteracja. Wokół naczyń krwionośnych wstrzykuje się odpowiedni związek powodujący zmniejszenie się żylaków. Koagulacja laserowa lub fotokoagulacja podczerwienią. Do tych zabie­gów używa się energii elektrycznej lub lasera czy podczerwieni w celu wy­palenia i zniszczenia żylaków.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz