poniedziałek, 7 lutego 2011

Krwawienia

Krwawienie z jakiejkolwiek części przewodu pokarmowego może być alarmu­jące. Czasami jego przyczynę stanowi jakiś drobny problem, np. choroba dzią­seł czy żylaki odbytu.
 Jednakże niekiedy krwawienie jest sygnałem dużo po­ważniejszego schorzenia, jak np. owrzodzenie trawienne czy nowotwór. Wówczas należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Krew w wymiotach lub ślinie

Do pojawienia się krwi w wymiotach lub ślinie mogą prowadzić następujące schorzenia przewodu pokarmowego:

• choroba wrzodowa żołądka;

• uszkodzenie śluzówki przełyku;

• zapalenie śluzówki przełyku, żołądka lub jelita cienkiego;

• nowotwór przełyku lub żołądka.

Krew jest zazwyczaj jasnoczerwona, choć niekiedy bywa czarna albo ciem­nobrązowa, przypominająca fusy z kawy (tzw. wymioty fusowate), co wska­zuje, że została już częściowo strawiona w żołądku lub dwunastnicy. Może to sygnalizować poważną chorobę.

Krwawienie z odbytu

Najczęstsze przyczyny krwawienia z odbytu to uszkodzenie odbytu (szcze­lina odbytu) i żylaki odbytu, czyli hemoroidy. (Więcej informacji na ten temat zob. „Hemoroidy (żylaki odbytu) - nieszkodliwe, ale uciążliwe", s. 59). Krew zazwyczaj jest widoczna na papierze toaletowym lub w muszli klozetowej i jest jasnoczerwona. Inne przyczyny krwawienia z odbytu są powodowane stanem zapalnym okrężnicy, wywołanym przez wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub cho­robę Leśniowskiego-Crohna. Krwawienie z odbytu może być oznaką łagod­nych rozrostów (polipów) lub nowotworów okrężnicy. Czasami krew ta jest ciemniejsza i wymieszana ze stolcem, przez co jego kolor staje się czarny, brą­zowy lub mahoniowy; czarny stolec może oznaczać krwawienie z górnego od­cinka jelita.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz